Strop cz. 2 – kryteria podziału i najpopularniejsze rodzaje stropów

Strop cz. 2 – kryteria podziału i najpopularniejsze rodzaje stropów

=Niniejszy artykuł omówi temat rodzajów stropu. Jest to dość ciekawy temat bowiem wiele osób, niosących się z zamiarem budowy domu bądź innego budynku użytkowego zastanawia się, który z rodzajów stropu najlepiej spełni swoje funkcje, a przy okazji który z nich będzie najtańszy. Odpowiedź ta nie jest oczywista bowiem, każdy z nich posiada swoje zalety oraz wady.

Kryteria podziału

Podział stropów można dokonać o różne kryteria. W pierwszej kolejności należy wskazać, że można dokonać podziału rodzajów stropu o materiał ich wykonania. Według tego kryterium, stropy dzielimy na:

  1. Drewniane.
  2. Stalowe.
  3. Stalowo-betonowe.
  4. Ceramiczno-żelbetowe. 
  5. Żelbetowe.
  6. Z betonu sprężonego.
  7. Stalowo ceramiczne.

Stropy można również podzielić z uwagi na rodzaj ich konstrukcji nośnej na:

  1. Wielokierunkowe.
  2. Jednokierunkowe.
  3. Kasetonowe.
  4. belkowych.
  5. Gęstożebrowe.
  6. Płytowo-żebrowe.
  7. Monolityczne

Najpopularniejsze stropy

Najpopularniejszymi stropami w Polsce to strop gęstożebrowy oraz monolityczny.

Strop gęstożebrowy składa się z wielu żeber, które pełnią funkcje nośną. Przestrzenie, które znajdują się pomiędzy żebrami są wypełnione różnymi rodzajami pustaków. Nie biorą one udział w pracy starego stropu, a ich zadaniem jest wypełnienie pustych miejsc pomiędzy żebrami. Dlatego też powinny być to elementy lekkie, a zarazem niedrogie. Zaletą tego stropu jest możliwość jego ręcznego montowania. Po ułożenie żeber, pustaków, oraz zazbrojeniu stref przypodporowych oraz wieńców, konstrukcje zalewa się betonem.

Natomiast strop monolityczny przygotowuje się od stworzenia szalunku na całej powierzchni stropu, a następnie zazbrojeniu całego stropu za pomocą prętów i siatek zbrojeniowych. Następnie taką konstrukcję zalewa się betonem.

No Comments

Post A Comment