Z czego zbudowany jest dom? Najpopularniejsze materiały do stawiania budowli użytkowych cz.1

 Z czego zbudowany jest dom? Najpopularniejsze materiały do stawiania budowli użytkowych cz.1

Przed budową domu stajemy przed trudnym wyborem doboru materiałów. Czy zastosować pustaki szklane, ceramiczne, a może bloczki betonowe. Dla nie jednej osoby jest to temat odległy i niezrozumiały. W związku z tym, w poniższej serii artykułów postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i przybliżyć właściwości oraz cechy najpopularniejszych materiałów budowlanych.

Cegła dziurawka

Niewątpliwie, na terenie całego świata, od setek lat w budownictwie wykorzystywana była cegła. Jest to materiał o łatwej dostępności w bardzo przystępnej cenie o stosunkowo dobrych parametrach:

  • dobre właściwości termoizolacyjne
  • doskonałe parametry akustyczne
  • lekki, naturalny surowiec bezpieczny dla środowiska i łatwy do przetransportowania

Jest to idealna opcja dla osób oczekujących komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz stawiająca na oszczędność. Jednak wszystko ma swoje dwie strony medalu, należy pamiętać o wysokiej nasiąkliwości cegły oraz jej ograniczonym zastosowaniu.

Beton komórkowy

Coraz popularniejszą alternatywą w budowie budowli użytkowych staję się beton komórkowy. Ludzie cenią sobie ten materiał za jego szeroki wachlarz możliwości:

  • niska cena
  • materiał lekki, łatwy do obróbki; pozwala na szybką budowę konstrukcji
  • dobre właściwości termoizolacyjne
  • możliwość budowy wszelkich rodzaj ścian oraz stosowany do wykonania innych elementów budowli np. nadproży

Każdy kto stawia na dobrą cenę, szybką budowę i zaoszczędzeniu pieniędzy powinien się zastanowić nad tą pozycją. Wielostronny materiał, którego jedynymi wadami jest kruchość przy upadku i mocna nasiąkliwość- nie sprawdza się jako materiał elewacyjny.

No Comments

Post A Comment