Czym się kierować kupując działkę pod budowę domu?

Czym się kierować kupując działkę pod budowę domu?

Wybierając działkę, należy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych decyzji, która dotyczy naszego przyszłego domu. Istotne są bowiem nie tylko parametry działki takie jak jej wielkość i kształt, ale przede wszystkim jej status prawny, lokalizacja oraz obecność infrastruktury, która jest dla nas niezbędna.

Nie da się dokładnie określić, jak duża działka będzie idealna pod budowę domu, jednak ważne, aby nie była ona mniejsza niż 800-1000 m2. Najlepiej wybrać teren, który charakteryzuje się regularnym kształtem zbliżonym do kwadratu. Nie mniej ważna jest również okolica i sąsiedztwo. Komfort użytkowania domu może zmniejszyć znajdujący się nieopodal klub lub warsztat stolarski, który będzie generował hałas.

Ponieważ zazwyczaj domy jednorodzinne są oddalone od centrum miasta lub miejscowości warto upewnić się, czy dojazd do posesji będzie wygodny. Dobra, utwardzona droga jest niezwykle ważna, warto również upewnić się, czy jest ona regularnie odśnieżana w okresie zimy. Jednak co ważne warto również zwrócić uwagę na to, jak wygląda droga prowadząca do posesji w godzinach szczytu i czy nie tworzą się na niej korki.

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie, czy działka jest uzbrojona we wszelkie media. Jeśli tak nie jest, powinniśmy upewnić się, czy jest możliwe ich podłączenie oraz jak duży będzie to dla nas koszt.

Przed zakupem działki konieczne będzie sprawdzenie, czy grunt, jaki się na niej znajduje, umożliwia budowę domu jednorodzinnego. Jeśli grunt jest niestabilny, będzie to niestety utrudnione, lub niemożliwe. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości, dobrym rozwiązaniem jest zlecenie badań gruntu, dzięki czemu pozbędziemy się niejasności oraz obaw.

Jeśli działka pod budowę naszego domu, położona jest niedaleko drogi lub zabudowy, która może generować hałas, warto zadbać o to, aby dom zlokalizowany został w głębi działki. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniego ogrodzenia domu lub nawet nasypu ziemnego. Wartym uwagi rozwiązaniem, jest również zmniejszenie liczby okien w budynku od strony, z której dobiegać mogą uciążliwe dźwięki. Jeśli pragniemy maksymalnie ograniczyć hałas, dobrym rozwiązaniem jest budowa domu parterowego. Dzięki temu stosując ogrodzenie będzie on ochroniony przed dźwiękami dużo lepiej, niż w przypadku budowy wyższych kondygnacji w domu piętrowym.

Wybierając działkę, konieczne jest zapoznanie się z Miejskim Planem Zagospodarowana Przestrzennego lub uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. To na podstawie tych dokumentów determinowane są możliwości zabudowy oraz to jak będzie wyglądało nasze przyszłe sąsiedztwo. Na ich podstawie określone zostają takie aspekty jak część działki, która może być zabudowana, możliwość zabudowy szeregowej, ilość kondygnacji, rozwiązania dotyczące mediów.

Wybór działki, na której obowiązuje MPZM jest ogromnym ułatwieniem, ponieważ procedury związane z budową domu są mniej uciążliwe i trwają krócej. Jednak niestety wiąże się on również z pewnymi ograniczeniami, które narzucone są przyszłemu właścicielowi domu. Są nimi przykładowo kąt nachylenia dachu lub sposób, w jaki ma być wykończona elewacja.

Kupując działkę pod budowę domu, należy również kierować się własnością gruntu i ewentualnymi obciążeniami, które ciążą na działce. Tego typu informacje znajdują się w księdze wieczystej i są możliwe do sprawdzenia w każdym momencie, jeśli tylko znamy jej numer. Dopilnowanie kwestii związanych z księgą wieczystą jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie zadłużenia hipoteczne są bezpośrednio przywiązane do działki, a co się z tym wiąże, przechodzą na nowego właściciela. Przy okazji sprawdzania zadłużenia działki, warto również upewnić się, jaki jest jej status. W sytuacji, gdy grunt figuruje jako rolny lub leśny konieczne będzie wystąpienie o zmianę statusu działki, lub jej odrolnienie.

No Comments

Post A Comment