Jakie są rodzaje ścian fundamentowych?

Jakie są rodzaje ścian fundamentowych?

Ściany fundamentowe są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. To właśnie na nich spoczywa ciężar pozostałych elementów budynku. Dlatego też właściwe wykonanie ścian fundamentowe jest kluczowe dla stabilności i trwałości całego budynku. Planując nasz budynek powinniśmy starannie przemyśleć jakie ściany fundamentowe wybrać. Ich rodzaj nie powinien być podyktowany opiniami, które przeczytamy w internecie bądź cenami, a ich nośnością dostosowaną do warunków, które panują na naszej działce. Zatem rodzi się pytanie, kiedy wybrać monolityczne ściany fundamentowe, a kiedy murowane ściany fundamentowe ?

Monolityczne ściany fundamentowe

Monolityczne ściany fundamentowe znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym jak i w innego rodzaju budynkach np. użyteczności publicznej. Można wyróżnić dwa rodzaje monolitycznych ścian fundamentowych, a więc:

  1. Betonowe – znajdują one zastosowanie w przypadkach gdy jest występują nieduże obciążenia. Przykładem ich zastosowania mogą być domy jednorodzinne.
  2. Żelbetowe – swe zastosowania znajdą w budynkach, gdzie występują duże obciążenia np. magazyny.

Niemniej jednak najważniejsze pytanie brzmi, kiedy wybrać ten typ ściany fundamentowej. Jako że monolityczne ściany fundamentowe są wytrzymałe, stabilne oraz łatwo je izolować, znajdą one zastosowanie w szczególności w przypadku, gdzie ściany narażone są na dużą wilgoć. Ich stosowanie zaleca się na działkach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że wykonanie ściany fundamentowej z betonu lub żelbetu wymaga bardzo dokładnego, pracochłonnego deskowania lub gotowego szalunku.

Murowane ściany fundamentowe

Jako, że murowane ściany fundamentowe nie wymagają dokładnego deskowania lub gotowego szalunku (którego dzierżawa może stanowić dodatkowy wydatek), są one szybszą opcją i łatwiejszą opcją, zważywszy również na fakt łatwego dostępu do materiału z którego są wykonywanego. Dlatego jest to najpopularniejszy sposób konstrukcji fundamentów.

Takie ściany mogą zostać skonstruowane z pojedynczych elementów, takich jak: cegła, kamienie czy bloczki silikonowe. Niemniej jednak najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonywane są ściany fundamentowe to bloczki betonowe.

Murowane ściany fundamentowe sprawdzą się przede wszystkim w domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, które będą umieszczone na działkach o niskim poziomie wody gruntowej.

No Comments

Post A Comment