Rodzaje domów jednorodzinnych ze względu na typ zabudowy – część 1

Rodzaje domów jednorodzinnych ze względu na typ zabudowy – część 1

Dom jednorodzinny to najbardziej rozpowszechniony termin przy budowie obiektów do zamieszkania. U podstaw tego pojęcia leży zamiar stworzenie stosownego miejsca przeznaczonego dla jednej rodzinny, choć nie jest wykluczone, że w takim domu może zamieszkać więcej osób. Wszystko to zależy od powierzchni budowli, naszych osobistych oczekiwań oraz posiadanych środków. Zatem przed budową, bądź kupnem wymarzonego miejsca należy pochylić się nad rodzajami domów jednorodzinnych i wybrać najkorzystniejszą dla nas formę zabudowania.

Dom wolnostojący – najpopularniejsza forma zabudowania charakteryzująca się samodzielną budowlą, która nie przylega do innych budynków mieszkalnych ścianami oraz oparta jest o osobne fundamenty oraz dach. Preferowana opcja dla dużych lub kilku rodzin chcących zamieszkać w jednym domu. Ponadto zabudowanie cechuje się dużą prywatnością i swobodą – w granicach działki  właściciel nie jest spętany żadnymi ograniczeniami. Należy jednak pamiętać, że jest to opcja, która wymaga największego nakładu finansowego

Dom w zabudowie bliźniaczej – zabudowanie oparte o dwa domy złączone ze sobą wspólną ścianą. Domy bliźniacze często są zaprojektowane w formie lustrzanego odbicia – zarówno jeśli chodzi o samą bryłę budynku, jak wnętrze. Jednakże nie jest to ogólna reguła, lecz najczęściej preferowany sposób budowy. Głównym celem, którym przyświeca przy wyborze powyższego zabudowania jest zminimalizowanie kosztów. Budowa bliźniaka jest zdecydowanie tańszą operacją oraz zarówno obniżamy wydatki na wykańczanie domu, ogrzewanie itp..  Niestety nieodłącznym elementem takiego zabudowania jest tzw. Czynnik ludzki. Nie posiadamy pełnej prywatności, ze względu na bezpośrednio przyłączenie do sąsiada. Źle dobrany współinwestor może prowadzić do przyszłych zwad, a co za tym idzie pogarsza się nasze poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa.

No Comments

Post A Comment