05 sie Strop – funkcje i rodzaje cz. 1
Strop jest niezbędnym elementem każdego budynku kondygnacyjnego. To nic innego jak fragment budynku, który oddziela kondygnacje budynku. Pod względem konstrukcyjnym ma bardzo ważne znaczenie, bowiem stabilizuje budynek i przenosi obciążenie na elementy nośne takie jak filary czy ściany. Jako że jest to kluczowy element budynku, każda osoba zainteresowana budową powinna wiedzieć jakie są funkcje stropu, jak wygląda jego budowa oraz jakie są rodzaje stropu. Niniejszy artykuł będzie stanowił pierwszą z trzech części publikacji dotyczących stropu i skupi się na jego funkcjach oraz jego wykonaniu.
Funkcje stropu
Najważniejszymi funkcjami stropu są:
- Przeniesienie obciążenia stałego, na które składa się m.in. ciężar własny stropu czy ścianek działowych.
- Przeniesienie obciążenia użytkowego, które stanowi m.in. umeblowanie budynku.
- Zwiększenie sztywność budynku.
- Ochrona przed przenikanie dźwięku lub ciepła.
- Stworzenie bazy dla posadzek i podłóg.
- Ograniczenie rozprzestrzenia się ognia.
Jak wygląda budowa stropu?
Budowę stropu będzie od nas wymagała zbrojenia, szalunku oraz stemplowania.
Zbrojenie będzie zależało od rodzaju stropu, który wybierzemy. Jednakże wskazując ogólnie, zbrojenie polega na wzmocnieniu całej konstrukcji stropu za pomocą stalowych prętów, następnie zalewanych betonem. Jednak aby nadać odpowiedni kształt masie, powinniśmy wykonać odpowiedni szalunek z desek, które będą zależały od stropu jaki wybierzemy.
Kluczowym elementem przy budowie stropu będzie wykonanie stempli. Będą one podporą przy budowie naszego stropu. Najczęściej będą to drewniane belki wykonane z sosny, lecz coraz częściej używa się stempli metalowych. Gęstość stempli będzie zależała od szerokości stropu.
W kolejnym artykule skupimy się na przedstawieniu rodzajów stropu.
No Comments